STRACIŁAŚ/EŚ DANE ?
SPOKOJNIE !
SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ…
Nie próbuj działać na własną rękę, dzięki temu zwiększasz szanse na odzyskanie w 100% swoich danych z nośnika.
Tel: 516-22-34-35
Bezpłatna diagnoza!
Zawsze diagnoza w moim wykonaniu jest bezpłatna – w oparciu o nią jestem w stanie precyzyjnie określić jaka jest przyczyna usterki a także jestem w stanie określić koszt naprawy. Diagnoza w moim wykonaniu nigdy nie zobowiązuje do wykonania naprawy właśnie przeze mnie – możesz równie dobrze zabrać swój sprzęt i naprawę zlecić komuś innemu.
Cena odzyskiwania danych z dysku twardego
Bardzo podkreślam fakt, że każda sytuacja jest inna. Najczęściej – jeśli mam do czynienia z usterką mechaniczną, która wymaga chirurgicznej ingerencji wewnątrz dysku – cena odzysku danych zawierać może się w przedziale 400 – 3500 zł (zazwyczaj wartość maksymalna nie jest osiągana). Czasami zdarzają się przypadki tańsze – niezależnie od sytuacji mogę zbadać każdy jeden dysk twardy i robię to nieodpłatnie, zarazem bardzo dokładnie. Zdarzają się też przypadki trudne, bardzo trudne, wymagające poświęcenia znaczących nakładów sił na ręczne obliczenia, odbudowę modułów firmwaru. Przypadki takie mogą być droższe od zakreślonego poziomu cenowego.
Awaria, uszkodzenie dysku twardego
Bardzo ważne aby w przypadku wszelkich problemów nie podejmować żadnych desperackich ruchów. Nie wolno podejmować samodzielnych prób odzyskiwania danych jeśli nie jesteśmy do tego bardzo dobrze przygotowani. Możemy uszkodzić nasze dane do takiego stopnia, że zwyczajnie nie da się ich już odzyskać.
Dysk twardy po upadku
Bardzo często do awarii dysku twardego następuje na skutek upadku. Czasem nie jest bardzo istotna wysokość z jakiej dysk upadł. Dysk jest delikatnym urządzeniem, które w żadnym wypadku nie lubi wstrząsów. Istotne aby dysk, który zaliczył upadek nie był już więcej włączany bez konieczności. Każda próba uruchomienia dysku uszkodzonego w wyniku upadku powoduje pogłębienie usterki – np. na skutek pracy uszkodzonych, wygiętych głowic, które mogą uszkadzać powierzchnię talerzy.
Samoistna śmierć dysku twardego
W gruncie rzeczy ciężko mówić o czymś takim jak samoistna śmierć dysku twardego. Prawda jest taka, że zazwyczaj każda usterka ma swoją przyczynę. Być może doszło do jakiegoś zdarzenia w przeszłości, które doprowadziło do tego jak jest obecnie. Często dochodzi do występowania bad-sectorów w strefie serwisowej, w której działają algorytmy odpowiedzialne za funkcjonowanie całego dysku. Bad sectory mogą występować niejako samoistnie, tzn może być tak, że istnieje jakaś bardzo nieznaczna usterka mechaniczna, która powoduje, że z czasem przybywa bad-sectorów (nieczytelnych sektorów, obszarów powierzchni nie do odczytu).
Konstrukcja dysku twardego
Dysk twardy zasadniczo składa się z kilku elementów – bloków. W pierwszej kolejności możemy wyróżnić talerze z zapisanymi metodą magnetyczną danymi, talerze umocowane są na silniku o dużej szybkości pracy, następnie wyróżnić możemy zespół głowic magnetycznych sczytujących dane z talerzy. W ramach zespołu głowic funkcjonuje preamp – przedwzmacniacz wzmacniający sygnał z głowic magnetycznych. Zespół głowic połączony jest elektroniką dysku, która znajduje się już w zewnętrznej części dysku. Płytka elektroniki stosowana we współczesnych dyskach zawiera unikalny program sterujący pracą dysku firmware. Główna część firmwaru zarządzająca praca całego dysku znajduje się jednak na talerzach dysku. Każda usterka firmwaru, jest o tyle trudna, iż jest to system stworzony indywidualnie dla konkretnego, jednego dysku – w wyniku czego nie ma możliwości wgrania całego nowego firmwaru w przypadku uszkodzenia starego. Jedyną poprawną drogą pracy z tak uszkodzonym dyskiem jest ręczna rekonstrukcja firmwaru, przy wsparciu odpowiednich narzędzi. Proces taki wymaga jednak specjalistycznej wiedzy, jak również niekiedy skomplikowanych obliczeń – często wykonywanych przy pomocy kartki i długopisu.
Uszkodzenie głowic w dysku twardym
Do uszkodzenia głowic magnetycznych dysku twardego dojść może zazwyczaj w wypadku upadku dysku, lub wstrząsu – zazwyczaj w trakcie pracy. Może wtedy bowiem dojść do zetknięcia głowic z powierzchnią obracających się talerzy. Działają one wtedy jak tarcze ścierne, jednocześnie w pewnym stopniu również ulegając uszkodzeniu.
Wymiana głowic w dysku twardym
Wymiana głowic w dysku twardym jest procesem trudnym, niekiedy szalenie trudnym, wymagającym wybitnej wprawy, doświadczenia, idealnie czystych warunków (komora bezpyłowa oraz wszelkie procedury bezpieczeństwa, przestrzegania czystości). Uruchomienie dysku na nowym zestawie głowic absolutnie nie oznacza automatycznego powodzenia całej operacji. Cały proces odczytu danych po wymianie głowic odbywa się w warunkach stałej pracy z firmwarem dysku, kontroli wszystkich procesów, nadzoru w przypadku uruchomienia procesu tworzenia kopi – obrazu dysku. Niekiedy odczytujemy poszczególne głowice i dopiero z pojedynczo odczytanych obrazów talerzy – składamy całość. Rzadko jest tak, że usterka głowic występuje w pojedynkę – zazwyczaj towarzyszą jej uszkodzenia powierzchni talerzy (w większym lub mniejszym stopniu), jak również uszkodzenia firmwaru (zawartego na talerzach – zazwyczaj w następstwie uszkodzeń sektorów, powierzchni).
Uwaga! Jeśli utraciłeś dane nie wykonuj żadnych niekontrolowanych działań. Postępuj według następującego planu:
1. Wyłącz komputer do którego podłączony jest dysk i nie włączaj go.
2. Skontaktuj się ze mną i opowiedz co dokładnie przytrafiło się Tobie.
3. Zastosuj się do instrukcji jakie Ci przedstawiam – niezależnie od tego czy zlecisz naprawę mi czy też nie – udzielę Ci rzetelnej informacji odnośnie tego jak należy postępować.
Można śmiało powiedzieć, że dysk twardy jest niedoskonały. Jako nośnik danych posiadający elementy mechaniczne zawsze narażony jest na zużycie, uszkodzenie mechaniczne. Można myśleć, że w pełni elektroniczne nośniki danych (flash – SSD) będą bezpieczniejsze jednak jak sie okazuje również i one nie są wcale doskonałe – również są zagrożone ze względu na elektrostatykę. Może więc okazać się, że w najbliższym czasie jeszcze nie doczekamy się w pełni niezawodnych nośników danych.
Jeżeli dysk wydaje dziwne dźwięki – NATYCHMIAST WYŁĄCZ KOMPUTER !!! i nie próbuj uruchamiać go ponownie. Jeżeli nie masz pojęcia co zrobić i kompletnie nie znasz się na sprzęcie – nie rób nic. Pamiętaj, że każde włączenie komputera z uszkodzonym mechanicznie lub elektrycznie dyskiem, może powodować dalszą destrukcję danych na nim zapisanych. Ryzykujesz powiększeniem rozmiaru szkody próbując naprawić błąd we własnym zakresie. Jeżeli komputer nie uruchamia się lub podejrzewasz że dane zostały skasowane, zalecamy:
- Nie wpadaj w panikę.
- Jeżeli to możliwe to wykonaj kopię bezpieczeństwa i wyłącz komputer.
- Nie próbuj uruchamiać ponownie komputera.
- Nie instaluj ponownie żadnego oprogramowania.
- Nie otwieraj dysku twardego i nie próbuj naprawiać go samodzielnie.
- Nie używaj oprogramowania do automatycznego odzyskiwania danych.
SERWISKOMPUTEROWYGDANSK.PL | Tel: 516 22 34 35 | GG: 1793048 | biuro@serwiskomputerowygdansk.pl | NIP: 584 248 37 05